Scientific Program

Sunday, July 10, 2016
17:00 - 18:00
Registration
18:00 - 20:00
Welcoming Reception (Crystal Ballroom)
  
Monday, July 11, 2016
08:00 - 08:30
Registration
08:30 - 08:40
Opening Remark (Kimoon Kim, POSTECH)
Session I   Chair: Mark MacLachlan
08:40 - 09:15
PL01 Eric V. Anslyn (University of Texas at Austin, USA)
09:15 - 09:40
IL01 Partha Sarathi Mukherjee (Indian Institute of Science, Bangalore, India)
09:40 - 10:05
IL02 Penelope J. Brothers (University of Auckland, New Zealand)
10:05 - 10:20
SL01 Niveen M. Khashab (KAUST, Saudi Arabia)
10:20 - 10:40
Coffee Break
Session II   Chair: Katrina A. Jolliffe
10:40 - 11:05
IL03 Bruce C. Gibb (Tulane University, USA)
11:05 - 11:30
IL04 Seung-Wuk Lee (University of California, Berkeley, USA)
11:30 - 11:55
IL05 Rafal Klajn (Weizmann Institute of Science, Israel)
11:55 - 12:10
SL02 Hai-Bo Yang (East China Normal University, China)
12:10 - 13:30
Lunch (Four Season)
Session III   Chair: Amar Flood
13:30 - 14:05
PL02 Christopher J. Chang (University of California, Berkeley, USA)
14:05 - 14:30
IL06 Luisa De Cola (University of Strasbourg, France)
14:30 - 14:55
IL07 Joon Won Park (POSTECH, Korea)
14:55 - 15:10
SL03 Michal Lahav (Weizmann Institute of Science, Israel)
15:10 - 15:30
Coffee Break
Session IV   Chair: Hee-Seung Lee
15:30 - 15:55
IL08 Myongsoo Lee (Jilin University, China)
15:55 - 16:20
IL09 Shigehiro Yamaguchi (Nagoya University, Japan)
16:20 - 16:45
IL10 Shunai Che (Shanghai Jiao Tong University, China)
16:45 - 17:15
Flash Presentation of Posters (3 min x 10)
17:15 - 18:45
Poster Session A (Beer & Snack)(Geumgang Hall)
  
Tuesday, July 12, 2016
Session V   Chair: Bruce C. Gibb
08:30 - 09:05
PL03 Makoto Fujita (The University of Tokyo, Japan)
09:05 - 09:30
IL11 Wim Dehaen (KU Leuven, Belgium)
09:30 - 09:55
IL12 Engin U. Akkaya (Bilkent University, Turkey)
09:55 - 10:10
SL04 Florian Beuerle (University of Wuerzburg, Germany)
10:10 - 10:30
Coffee Break
Session VI   Chair: Luisa De Cola
10:30 - 10:55
IL13 Jong-Man Kim (Hanyang University, Korea)
10:55 - 11:20
IL14 Itaru Hamachi (Kyoto University, Japan)
11:20 - 11:35
SL05 Dongwhan Lee (Seoul National University, Korea)
11:35 - 12:10
CLP Award Lecture Ivan Aprahamian (Dartmouth College, USA)
12:10 - 13:30
Lunch
Session VII   Chair: Young-Tae Chang
13:30 - 13:55
IL15 Katrina A Jolliffe (The University of Sydney, Australia)
13:55 - 14:20
IL16 Shim Sung Lee (Gyeongsang National University, Korea)
14:20 - 14:45
IL17 Amar Flood (Indiana University, USA)
14:45 - 15:00
SL06 David Gonzalez-Rodriguez (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
15:00 - 15:20
Coffee Break
Session VIII   Chair: Partha Sarathi Mukherjee
15:20 - 15:45
IL18 Eiji Yashima (Nagoya University, Japan)
15:45 - 16:10
IL19 Mark J. MacLachlan (University of British Columbia, Canada)
16:10 - 16:35
SL07 Yi-Tsu Chan (National Taiwan University, Taiwan)
16:35 - 17:05
Flash Presentation of Posters (3 min x 10)
17:05 - 18:35
Poster Session B (Beer & Snack)(Geumgang Hall)
  
Wednesday, July 13, 2016
Session IX   Chair: Mei-Xiang Wang
08:30 - 09:05
PL04 Dongho Kim (Yonsei University, Korea)
09:05 - 09:30
IL20 Hee-Seung Lee (KAIST, Korea)
09:30 - 09:55
IL21 Werner Nau (Jacobs University Bremen, Germany)
09:55 - 10:10
SL08 Ali Coskun (KAIST, Korea)
10:10 - 10:25
SL09 Wei Jiang (South University of Science and Technology, China)
10:25 - 10:45
Coffee Break
Session X   Chair: Jonathan L, Sessler
10:45 - 11:10
IL22 Harry L. Anderson (University of Oxford, UK)
11:10 - 11:25
SL10 David V. Dearden (Brigham Young University, USA)
11:25 - 11:40
SL11 Hugh I. Kim (Korea University, Korea)
11:35 - 11:45
On the Izatt Christensen Award (Reed M. Izatt/ J. Fraser Stoddart)
11:45 - 12:25
IC Award Lecture Hanadi Sleiman (McGill Univ. Canada)
12:25 - 19:00
Lunch (Donggang Hall) & Excursion
19:00 - 21:00
Conference Banquet & Poster Awards (Crystal Ballroom)
  
Thursday, July 14, 2016
Session XI   Chair: Werner Nau
08:30 - 09:05
PL05 Sijbren Otto (University of Groningen, Netherlands)
09:05 - 09:30
IL23 Young-Tae Chang (National University of Singapore, Singapore)
09:30 - 09:55
IL24 Stefan Matile (University of Geneva, Switzerland)
09:55 - 10:10
SL12 Hyun-Woo Rhee (UNIST, Korea)
10:10 - 10:30
Coffee Break
Session XII   Chair: Eiji Yashima
10:30 - 10:55
IL25 Jonathan R. Nitschke (University of Cambridge, UK)
10:55 - 11:20
IL26 P. Jonkheijm (University of Twente, Netherands)
11:20 - 11:45
IL27 Mei-Xiang Wang (Tsinghua University, China)
11:45 - 12:10
IL28 Pavel Anzenbacher (Bowling Green State University, USA)
12:10 - 13:30
Lunch (Four Season)
Session XIII   Chair: Harry L. Anderson
13:30 - 13:55
IL29 Alberto Credi (Università di Bologna, Italy)
13:55 - 14:20
IL30 Kyoung Taek Kim (Seoul National University, Korea)
14:20 - 14:45
IL31 Tomas Torres (Universidad Autónoma de Madrid, Spain)
14:45 - 15:00
SL13 Takeharu Haino (Hiroshima University, Japan)
15:00 - 15:20
Coffee Break
Session XIV   Chair: Jonathan R. Nitschke
15:20 - 15:35
SL14 Xin Zhao (Shanghai Institute of Organic Chemistry, China)
15:35 - 16:00
IL32 Jonathan L. Sessler (The University of Texas at Austin, USA)
16:00 - 16:15
SL15 Pierangelo Metrangolo (Politecnico di Milano, Italy)
16:15 - 16:50
PL06 J. Fraser Stoddart (Northwestern University, USA)
16:50 - 17:00
Introduction to ISMSC-12 Jonathan R. Nitschke (Univ. of Cambridge, UK)
17:00 - 17:10
Closing Remarks